360 Design Budapest: fókuszban a hazai tervezők és a fenntarthatóság
Formatervezés és környezettudatosság a legjobb közép-európai designerek munkáiban, egy helyen
Miért pont 360?
A Budapest Design Week keretében idén már ötödik alkalommal került megrendezésre a 360 Design Budapest. 2020-as bemutatkozása óta a rendezvény nagy utat járt be, és mára a 360 Design Budapest – Regionális design kiállítás kulturális, turisztikai, oktatási intézmények, építőipari és designvállalkozások bevonásával egy élményalapú, a CEE országokban egyedülálló design- programsorozattá fejlődött.
A különleges kiállítás célja, ahogyan az eddigi években is, a hazai és regionális kreatív alkotók ismertségének növelése, a designmárkák nemzetközi piacra lépésének elősegítése, valamint az új, innovatív, fenntartható irányok bemutatása volt, mindez olyan formában, hogy az egyformán befogadható legyen mind a szakmai közönség, mind a szélesebb nyilvánosság számára. A rendezvény nevében a „360” arra utal, hogy a mindennapokban folyamatosan és mindenhol látható, minket 360 fokban körülvevő tárgyakról van szó, amelyek a megszokott formavilágon túl most új arcukat mutatják meg.
A kiállítást az elmúlt évek során már számos nemzetközi designversenyen díjazta a szakmai közösség: 2021-ben Red-Dot díjat nyert, majd az A’ Design Award & Competitionben két kategóriában is a dobogóra került, a 11. Global Eventex Awards díjátadón Virtual Expo kategóriában arany, míg Art Event kategóriában bronz elismerésben részesült közel 600 pályamű közül.
Jövet-menet
Az október 15-20. között megrendezett tárlat különleges helyszínen, a Nyugati pályaudvar régi várótermében kapott helyet. A nem mindennapi környezet talán elsőre meghökkentőnek tűnhetett, mégis a lehető legjobb választásnak bizonyult. A tágas térben megfelelően érvényesülhettek a kiállított darabok, és a látogató bármerre nézett, midenhol láthatott valamit a padlótól a plafonig. A bemutatott tárgyakat kiemelte és kiegészítette a környezet, egyensúlyt teremtve a múlt és a jelen értékei között.
A kiállítás ideje alatt naponta kétszer exkluzív tárlatvezetés keretében közismert művészek mutatták be a kiállított tárgyakat, saját nézőpontjukból értékelve azok művészi és funkcionális értékét. Ez egészen más megközelítést adott, mint a szakértők (akik szintén megszólíthatók voltak akár személyesen is, és örömmel avattak be bárkit az avatatlan szem számára nem mindig észrevehető finomságokba) szemszöge. A rendezvény látogatása ingyenes volt, és a kiállítóteret a pályaudvar felől, valamint a Teréz körútról is megközelíthetővé tették a szervezők. Így az arra járók akár véletlenül is betévedhettek és elidőzhettek a különleges tárgyak között, mielőtt folytatták volna útjukat; de azok számára is hívogató programnak bizonyult a tárlat, akik a vonatindulásra várva igyekeztek tartalmasan eltölteni az időt. A szervezők külön figyelmet fordítottak az oktatási intézményekkel való együttműködésre is, és diákcsoportok számára külön tárlatvezetést tartottak.
A kiállító művészek egy pályázat keretén belül juttathatták be munkáikat a rendezvényre. A zsűrinek nem lehetett könnyű dolga, amíg kialakult, kik mutathatják meg végül magukat a nagyközönségnek is. Végül közel száz alkotó több mint háromszáz terméke vonulhatott fel a kiállításon, igazán változatos képet mutatva. Volt itt rengeteg apróság, nagyobb bútorok, lámpák, szőnyegek, dekorációs elemek.
Ember és környezet harmóniája
A közép-európai régió tervezői és vizuális művészei méltán keresettek világszerte: ezt a területet Európában egyedülálló kulturális sokszínűség jellemzi, ami visszaköszön az itt élő és alkotó művészek egészen egyedi látásmódjában, különlegesen kreatív megoldásaikban. A kiállítás ezt igyekezett minél többféle módon bemutatni idén is, láthatóságot biztosítva és megteremtve a nemzetközi kitekintés lehetőségét a hazai és a környező országok formatervezői és művészei számára. Összesen hét ország alkotói képviseltették magukat: a magyarok mellett Hollandia, Szlovákia, Lengyelország, Csehország, Ausztria és Ukrajna legjobbjai mutatkoztak itt be.
Az idei rendezvény hívószava a fenntarthatóság volt. Nem is kérdés, hogy ez korunk egyik legfontosabb kihívása, amely áthatja az élet minden területét. A formatervezés és a kortárs iparművészet sem vonhatja ki magát alóla. A kiállított tárgyak azt bizonyítják, hogy ez a szempont a lehető legtermészetesebben érvényesíthető a kreativitás és a funkcionalitás megőrzése mellett is. Az alkotók sokféleképpen értelmezték a kérdést: volt, aki újrahasznosított alapanyagból dolgozott, mások a funkcióra helyezték inkább a hangsúlyt, és volt, akinél az elkészült mű formavilága idézte meg a megkerülhetetlen kérdést, hogyan alakul a kapcsolatunk a természettel. A kiállítás szervezői lehetőséget biztosítottak arra, hogy minderről a művészek személyesen is beszélhessenek. A Meet the designer program keretén belül a tervezők és közönségük találkozhattak, és amellett, hogy az alkotók betekintést engedtek saját élettörténetükbe, az ebből fakadó inspirációkba és hatásokba, párbeszéd alakulhatott ki a tárgyak apropóján. És ez a 360 Design Budapest lényege: a kapcsolat.
Kerényi Kata, Sign&Display magazin