A sign készítés és nagyformátumú nyomtatás magazinja

Az OSG Group nagy húzása: újrahasznosítható berendezés és dekoráció a Sakkolimpián

2024 szeptemberében Budapesten rendezték meg a 45. Sakkolimpiát. A dekoráció teljes kivitelezésével a szervező Lounge Event az OSG Groupot bízta meg. A megvalósítás terén az a döntés született, hogy előtérbe helyezik a fenntarthatóságot, és olyan megoldást választanak, ami egyszerre esztétikus, praktikus és környezetbarát.

A felkérés magában foglalta a bírói- és játékasztalok, az eredményjelző táblák és egyéb eseménytámogató eszközök, dekorációs elemek tervezését és kivitelezését. Mile Csaba, az OSG Group vezetője miután szembesült vele, milyen speciális bútorokról van szó, amelyek másra később nem igazán lesznek használhatók, merész ötlettel állt elő.

„A versenyen a játéktáblákról folyamatosan online közvetítést adtak – meséli. – Ennek biztosításához kábelcsatornákkal, furatokkal ellátott, speciális kialakítású és formájú asztalokat kellett készítenünk, amelyek – egyedi kialakításuk miatt – tudtuk, hogy csak ezen az eseményen használhatók. Mivel korábban már tapasztalatot szereztünk az Atlétikai Világbajnokságsorán a papíralapú pultok, asztalok készítésében, ezt a megoldást ajánlottuk most is, és szerencsére az ötlet kedvező fogadtatásra talált. Olyan konstrukciós terveket készítettünk, amelyek alapján a rendezvényen használt minden dekorációs elemet, az összes asztalt és eredményjelzőt környezettudatos, újrahasznosíható anyagokból gyárthattuk le.”

Egy ekkora rendezvényen mindent fenntarthatóvá tenni nem kis vállalkozás. Az OSG összesen 780 db asztalt készített az eseményre. És ezek még csak az asztalok: emellett eredményjelző táblákra, név- és országjelző feliratokra, információs térképre, sajtófalra, és még rengeteg más dekorációs elemre is szükség volt. A játéktérben a székek kivételével minden papírból készült, a névjelző táblák és a kültéri totemek pedig polipropilénből, ami szintén újrahasznosíható. Már maga a speciális karton gyártása is kevesebb környezeti terheléssel járt, mint hogyha bútorlapokat kellett volna készíteni: ez utóbbiak előállítása sokkal nagyobb energia- és vízfogyasztást igényel, és közben elkerülhetetlen a mérgező vegyi anyagok használata.

A nyomtatásban a Fortuna Digital által biztosított gépek voltak az OSG Group segítségére. A megbízhatóan magas minőséget a HP nyomtatói garantálták. A HP Latex R2000, HP Scitex 15500 tábla- és HP Latex 2700W tekercses nyomtató maximálisan megfelelt az elvárásoknak. A fenntarthatóság itt is fontos szempont volt: minden elem nyomtatásához GREENGUARD gold tanúsítványú alacsony emissziós festéket használtak. Az elemeket lapra szerelve szállították a helyszínre, ahol az OSG csapata állította össze az asztalokat, eredményjelzőket és a rendezvény összes dekorációs elemét, ügyelve arra, hogy minden a helyére kerüljön. A Sakkolimpia végén pedig ők szedték szét, gyűjtötték össze és adták át újrahasznosításra. Emellett gondoltak arra is, hogy mivel az asztalok rendkívül intenzív igénybevételnek vannak kitéve a verseny két és fél hete alatt, legyen kéznél több tartalék is, hogy szükség esetén azonnal ki tudják cserélni, ha valamelyik asztal megsérül vagy használhatatlanná válik. Ezekre egyáltalán nem volt szükség, mint ahogy az eredményjelzőkhöz legyártott tartalék alkatrészekre sem: minden eredetileg elhelyezett eszköz és dekorációs elem kitartott a rendezvény teljes időtartama alatt.

A fenntarthatóságot támogató berendezés és dekoráció külön értéket adott az egyébként is rendkívül rangos nemzetközi rendezvényhez, és egyben jó példát is mutatott a zöldebb megoldások terén, amelyre világszinten felfigyeltek.

„Egyre inkább elvárás, hogy a dekorációhoz felhasznált anyagok újrahasznosíthatók legyenek – mutat rá Mile Csaba –, mivel az itt használt eszközök rövid élettartamúak, és ezek hagyományosan mind műanyagalapúak, nem is olyan régen pedig még oldószeres festékkel készültek: ez mind kifejezetten környezetterhelő. Mi igyekszünk abban is utat mutatni, hogy mindezt egy kis odafigyeléssel lehet egészen más szemlélettel is közelíteni. Hosszabb folyamat, amíg ez a gondolkodásmód általánossá válik, de bízom benne, hogy mi is lendítettünk rajta ezzel a projekttel.”

Akkor ez a jövő, mondhatnánk. De ez nem lenne igaz: hiszen ez már maga a jelen. A technológia adott és különösebb nehézségek nélkül hozzáférhető. Már csak a megfelelő szemlélet kell hozzá.

„Jó lenne rövid időn belül oda eljutni, hogy egy adott rendezvényen a felhasznált anyagok nagy része ne veszélyes hulladék legyen – mondja Mile Csaba. – Ehhez persze olyan ügyfél is kell, aki számára ez szintén fontos. Szerencsére a reklámdekorációs szakmában is egyre többen gondoljuk úgy, hogy ez a követendő irány. Mi megtettük az első lépéseket, és bízunk benne, hogy sokan fognak követni minket.”

Kerényi Kata, Sign&Display magazin

- Hirdetés -

Sign&Display