Az egyedi nyomtatással készült ruhadarabok egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. Óriási csodálat övezte a FESPA Global Print Expo 2022 kiállításon a Mimaki standját, valamint a Tessa Koops designer által tervezett nyári ruhákat. A darabok Mimaki TS330-1600 szublimációs nyomtatóval készültek. A technológiát, valamint a jelenséget Mark Sollman, a vállalat termékfejlesztési vezetője mutatta be a magazinunknak.
A 330-as sorozat a Mimaki zászlóshajója, amely egyesíti a vállalat több mint 20 év alatt felhalmozott technológiai szakértelmét. A berendezés egyedülálló képminőséget, termelékenységet és magas hozzáadott értékkel bíró funkciókat biztosít, amelyek elősegítik a hatékony munkavégzést.
A LEGFONTOSABB ÉRVEK A DIGITÁLIS NYOMTATÁS MELLETT
„A digitális nyomtatás számos előnyt tartogat a felhasználók számára. Először is nem számít, hogy egy vagy száz vagy ezer darabot szeretnének legyártani. A hagyományos technológiával szemben nem szükséges több százezer métert nyomtatni, ez az, ami igazán népszerűvé teszi ezt az alternatívát. Másrészt pedig azt látjuk, hogy egyre több reklámdekorációval foglalkozó kisvállalkozás indul, a szállítás átfutási ideje ebben az iparágban legfeljebb öt nap. Az igényeket kizárólag digitális nyomtatással lehet kiszolgálni. Emellett hatalmas változás realizálható a termelésre vonatkozóan, ami azt jelenti, hogy számos gyártóvállalat már nem helyezi ki más kontinensre a folyamatait, hanem visszatér Európába. Többek között ennek köszönhető a kisvállalkozások fellendülése is” – elemzi a kialakult gazdasági helyzetet Mark Sollman.
A kisvállalatok elterjedéséhez szükség van olyan innovatív megoldásokra, amelyekkel gyorsan és hatékonyan képesek kielégíteni a piaci igényeket. A Mimaki TS330-1600 a maximális nyomtatási sebességével 135 négyzetméter/óra teljesítményre képes. A berendezés rendkívül termelékeny és magas minőséget biztosít, alacsony költségek mellett. Az innovatív funkcióival, többek között az új Mimaki Weaving Dot technológiával ellátva tökéletes termelőeszközzé válhat.
IGÉNYEKRE SZABOTT SZOLGÁLTATÁS
„A vállalkozás beindításához először is szükség van digitális nyomtatási technikákra. Továbbá figyelembe kell venni az anyag- és festékkínálatot. A fejlesztésünk során azt tartottuk szem előtt, hogy minden tinta-, illetve szövetelképzelésre megoldást nyújtsunk. Ha például poliészterre kívánnak nyomtatni, akkor kiváló szublimációs tintát kínálunk hozzá. Amennyiben mindezt pamuton képzelik el, arra textil pigmenttintával, illetve reaktív festékkel hozhatnak létre grafikákat. A nyomdákkal történő előzetes egyeztetések során kitérünk rá, hogy a megrendelő milyen anyagra nyomtat legfőképpen, s ettől függ a tinta típusának kiválasztása” – magyarázza Mark Sollman. A digitális textilnyomtatás növekvő piacán a Mimaki vezető szerepet tölt be. A ruházati ipar számára jobb minőségű, gyorsabban előállított terméket biztosít. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a vállalat kínálata rendkívül széles körű, a belépő szintű nyomtató- és vágógépektől kezdve egészen a nagy sebességű szublimációs berendezésig, emellett a festékanyagok palettája is bő, hiszen a reaktív, acid és pigmenttinták is megtalálhatók a gyártó választékában.
SZÉLES PALETTA MELLETT ÚJ FEJLESZTÉS LÁTOTT NAPVILÁGOT
„Két csoportra oszthatók a Mimaki textilnyomtatói” – mutatja be a vállalat e szegmensét Mark Sollman. „Egyrészt a transzferpapírra, másrészt közvetlenül az anyagra történik a nyomtatás. Ez utóbbira tökéletes megoldást jelent a TX300-as sorozatunk, amelynek használatakor a Mimaki által kínált összes festéktípust választhatják, ami rendkívül kedvező a vállalkozások számára. A transzfernyomtatás terén új fejlesztést mutattunk be, a TS330-1600 berendezést, amely legfőképpen azoknak lehet kedvező, akik fel kívánják pörgetni a termelésük ütemét. Olyannyira kiemelkedő tulajdonságokkal bír, hogy akár 40 százalékkal gyorsabban képes termelni, mint az előző modellek ebben a kategóriában. Jelenleg a ruházati iparban elképesztő sebességgel cserélődnek a különböző kollekciók, tíz éve ez jóval ritkább volt. Ez azt jelenti, hogy a kisebb vállalatokra helyeződik a nyomás, amelyeknek a felpörgött igényt kell kiszolgálnia. Viszont a lépést kizárólag digitális textilnyomtatással lehet tartani.”
A TS330-1600 nyomtató kiváló képminőséget biztosít, emellett stabil működéssel történhet a gyártás. A tinták színválasztékának köszönhetően az élénk árnyalatok is részletgazdagon jelenhetnek meg a felületen. Mindemellett a berendezés termelése teljes mértékben skálázható.
A TEXTILNYOMTATÁS JÖVŐJE
„A textilnyomtatás technológiai háttere óriási fellendülés előtt áll. Úgy gondolom, hogy a piacnak gyorsabb és hatékonyabb gépekre van szüksége. A fenntarthatóság kiemelten fontos a ruházati iparban. A hagyományos berendezések a gyártás során rengeteg vizet használnak, ezzel szemben a korszerű eszközök jóval kevesebbet fogyasztanak. Összességében 95 százalékkal magasabb a termelési hatékonyságunk, mint az ezt megelőző technikák esetében” – hasonlítja össze a két metódust Mark Sollman, majd hozzáteszi: „A Mimaki Microfactory projektje már két éve fut. Ennek keretében megállapítottuk, hogy a hagyományos ruhanyomtatás a várható eladások szerint termelt, ami hatalmas készletfelhalmozást jelentett. Az új gyártási mód viszont igény szerint zajlik, s ez az, amit mi a Microfactory projektben végzünk. A koncepció átstrukturálja a gondolkodást, ugyanis a vásárló meglátja az árut, fizet érte, majd elkészül a ruhadarab, azaz nincsen árufelhalmozás. Úgy gondolom, hogy ezáltal rengeteg időt és erőforrást takaríthatnak meg a vállalatok.”
A Microfactory projekt esetében nem használnak vizet a folyamat során, így zöld gyárként működhetnek a vállalkozások. Az elképzelés segítségével a Mimaki a digitális technológiát felhasználva hidalja át a fogyasztó és a gyártó közötti szakadékot, és just-in-time gyártást biztosít. Ezeknek a mikro vállalkozásoknak továbbá óriási előnye, hogy skálázhatók, s növelhető a termelés a kereslet fokozódásával.
Némethi Botond, Sign&Display magazin