A 3D-nyomtatott sejtek utat nyitnak a holnap orvostudománya és az állat-kísérletmentes jövő felé
Emberi szervek gyógyításán át az élelmiszeriparig sok területen hasznosítható a technológia
A 3D-nyomtatás az 1980-as évek kezdete óta nagy utat tett meg, és ma már számos gyártási folyamat alapvető eszköze. Most azonban az olasz biomérnök, Dr. Riccardo Levato és nemzetközi kutatócsoportja új és izgalmas irányt adhatnak a technológia használatának. Képzeljük csak el: mi lenne, ha az autóalkatrészek és bútorok mellett emberi szerveket is nyomtathatnánk, vagy élő sejtek bionyomtatásával regenerálhatnánk a károsodott szöveteket?
Az ENLIGHT nevű kutatási kezdeményezés részeként, amely 2021-től 2025-ig tart, Levato és csapata egy miniatűr 3D-nyomtatott hasnyálmirigyet fejlesztenek, amely emberi sejtekből készül. Bíznak benne, hogy ha sikerrel járnak, az új technológia javíthatja a cukorbetegség kezelésére szolgáló új terápiák tesztelésének megbízhatóságát és pontosságát, és mindez oda vezethet, hogy a szervátültetésekhez hamarosan már nem emberi donorra, csak 3D-nyomtatóra és egy csúcstechnológiájú laboratóriumra lesz majd szükség.
Az ENLIGHT kutatói egy újszerű 3D nyomtatási technikát fejlesztettek ki, amely fény segítségével formálja meg a sejttartalmú biotintát, ahelyett, hogy egy fúvókán keresztül préselné ki, mint egy hagyományos 3D nyomtatónál; így nem károsítja a sejteket. Ahol a fény éri, az anyag megszilárdul, máshol folyékony marad: így a sejteket egy olyan zselatinszerű burok veszi körbe, amely rendkívül hasonlít az élő szövetekben található sejtközi anyaghoz.
A kutatócsoport jelenleg a beültetés lehetőségét vizsgálja és teszteli – egyelőre modellezett körülmények között. A bionyomtatott szervek emberi testbe ültetését még sok laboratóriumi kísérlet előzi meg, a folyamat évekig eltarthat, de az eddigi eredmények nagyon biztatóan alakulnak. Az viszont több mint valószínű, hogy a 3D-nyomtatott sejtek még az évtized vége előtt a gyógyszeripari fejlesztési eljárások részévé válnak.
Az ENLIGHT csapat munkájának másik előnye, hogy amennyiben sikerrel járnak, a 3D-technológia nagymértékben csökkentheti az állatkísérletek szükségességét. Az élethű emberi szervek nyomtatásának lehetősége nemcsak a gyógyszertesztek pontosságát javítaná, hanem laboratóriumi állatok millióinak szenvedését is szükségtelenné teheti.