A közelmúltban – 2021 áprilisában – Orgován Katalint választották meg a Nyomda- és Papíripari Szövetség elnökének. A széleskörű tapasztalattal rendelkező szakember 2014-ben lett a Pátria Nyomda Zrt. vezérigazgatója, majd 2018-ban Kínába költözött, ahol a Canonnál marketingesként dolgozott. 2019-ben tért haza, s folytatta munkáját a Pátria Nyomdánál a korábbi pozíciójában. Orgován Katalin a nyomdászat presztízsének helyreállításáról, piaci lehetőségekről beszélt lapunknak.
LEGYEN ÚJRA A TÉRKÉPEN A NYOMDAIPAR!
Biztos vagyok benne, hogy a nyomdaipar visszanyerheti régi presztízsét, erre rengeteg előjel mutat – kezdi a beszélgetést Orgován Katalin. Az utóbbi időben ez a szegmens kevés hangsúlyt kapott, és számos sztereotípia alakult ki, amelyekre nem tudtunk megfelelően reflektálni. Korábban óriási presztízse volt a nyomdaiparnak, ha például valaki kéziszedőként dolgozott egy nyomdában, az magasabb szintű képzettséget jelentett a többi munkavállalóhoz képest. Ma pedig számos tévhit él az ágazattal kapcsolatban, többek közt az, hogy egy leáldozóban lévő iparág, a digitális technológia terjedése, illetve a digitális média hódítása következtében. Emiatt alakult ki az a szemlélet, hogy nincs is szükség a nyomdaiparra, hiszen rendkívül környezetszennyező módon működik. Nos, ez óriási tévhit.
ÁTRENDEZŐDÉS AMORTIZÁCIÓ NÉLKÜL
Nyilvánvalóan átrendeződik a nyomdaipar, hiszen kevesebb újságot és marketinganyagot nyomtatunk. De például a csomagolóanyagok aránya növekedésnek indult, illetve a papíralapú könyvek iránti kereslet továbbra is töretlen. A papír presztízse megmaradt a hétköznapi emberek tudatában. A környezetszennyezéssel kapcsolatos tévhitek egyike, hogy az esőerdőket, a fákat a papíripar miatt vágják ki.
Ez egyáltalán nincs így, ugyanis minden egyes kivágott fa helyett újat ültetnek. A papír a leginkább visszaforgatható termék, csak Európában 70 százalékos az újrahasznosítása – amit kevés anyagról lehet elmondani.
A nyomtatott termékeknek megvan az értékteremtő képessége, amivel a digitális eszközök nem tudják felvenni a versenyt. Sok dolgot csupán azért veszünk meg, mert szép a csomagolása. A karácsonyfa alá sem internetről letöltött e-bookot teszünk. Sőt, a legelszántabb zöld aktivista sem szeretné email-ben megkapni a diplomáját – magyarázza Orgován Katalin. BIZTONSÁGOS MEGOLDÁS
A nyomtatott termékek másik tulajdonsága, amit manapság sokan elfelejtenek – bár ott van a szemük előtt –, hogy sokkal biztonságosabbak az online világnál. Adataink gyors elérése érdekében a felhőben tároljuk a dokumentumainkat, de ezzel nagy kockázatot vállalunk. Habár a közüzemi számlákat nem kell már őrizgetnünk, a szerződéseink, fontos személyes dokumentumaink nyomtatott formában vannak a legnagyobb biztonságban.
„MINDENRE NYOMTATUNK, AMI NEM FOLYÉKONY”
Abszolút optimista vagyok a nyomdaipar jövőjével kapcsolatban – mondja lelkesen Orgován Katalin.
Az ágazat nemcsak a könyvekről és az újságokról szól, hiszen ha körülnézünk egy átlagos szobában, alig találunk olyan tárgyat, aminek ne lenne köze a nyomtatáshoz.
Manapság gyakorlatilag mindenre nyomtatunk, ami nem folyékony. A papíralapú csomagolóanyagok iránt egyre jelentősebb a kereslet, például az egyszer használatos műanyag szívószálat felváltja a papírból készülő, de megjelenik ez a trend más műanyag termékek kiváltásánál is. A következő évtizedekben számottevő átalakulást figyelhetünk meg a csomagolóiparban, ez pedig fellendíti a nyomdaipart is.
DIGITALIZÁCIÓ A PAPÍR VILÁGÁBAN
A nyomdaiparban foglalkoztatottak száma csökkenni fog az automatizálás miatt, hiszen itt is megjelentek a modern technológiák. Ezzel együtt komoly szakemberhiánnyal küzdünk. Többek közt ennek is a következménye az iparág korszerűsítése. A digitalizáció három helyen érinti a szegmens szereplőit: a papíralapú médiáról az elektronikusra történő váltás, a nyomtatási technológia modernizálása, valamint az automatizált és robotizált folyamatok megjelenése a nyomdaiparban. Ez a három trend határozza meg jelenleg az ágazatot, s általuk csökken a gyártási idő, növekszik a hatékonyság és a gazdaságosság.
A NYOMDAIPAR JÖVŐJE
A nyomdaiparnak – ahogy korábban is említettem – a jövőjét egyértelműen a csomagolóipar jelenti. Emellett óriási növekedést produkál a dekorációs, illetve a széles formátumú nyomtatás – sorolja Orgován Katalin. Hétköznapi példa, de jól szemlélteti a mai trendet: amikor elmegyünk a boltba, rengeteg terméket láthatunk, a választásunk egyik legfőbb szempontja pedig a csomagolás. A nyomdaipar hatalmas szerepet játszik ebben. Az, hogy egy csomagolás figyelemfelkeltő, a színek megfelelnek a grafikus által elképzelteknek, az apró betűk pedig jól olvashatók, mindez a minőségi nyomdának köszönhető. A sok apró részlet segíti elő a vásárlói döntést.
SZÁRNYALÁS A TECHNOLÓGIA SEGÍTSÉGÉVEL
A hagyományos nyomtatási technológiákat felváltják a digitális megoldások. Ilyen például az inkjet. Ezzel a technikával nagy formátumban nyomtathatunk, nagy sebességgel, személyre szabottan. A flexo technika – a nyomtatáshoz szükséges rugalmas nyomóforma a hengerpalástra rögzített – a lézertechnika fejlődésével vált igazán mérvadóvá. Ezáltal egészen finom rasztereket lehet nyomtatni, akár műanyagra is.
TÖBB EZER FŐT IS ELBÍR A NYOMDAIPAR
A képzett munkaerő hiánya rendkívül jelentős a nyomdász szakmában. Több ezer szakképzett munkaerőt tudna a nyomdaipar alkalmazni. Az oktatás terén viszont elmaradásban vagyunk, jelenleg kevés fiatal választja ezt a mesterséget. Pedig kreatív, komoly jövőképpel rendelkező szakmáról van szó, amelyben komoly ambíciókat lehet megvalósítani. Jól látható, hogy az iparágat kevesen hagyják el, tehát aki megtanulta, az szereti, és egy életen át hivatásként tekint rá.
Az iparágban megjelent a duális képzés lehetősége, ami rendkívül előremutató számunkra, hiszen meg tudjuk szólítani az érdeklődő fiatalokat, és perspektívát kínálhatunk számukra. Továbbá kidolgoztunk egy mentorprogramot – ami a duális képzéshez hasonló megoldás –, melynek keretében a diákokat egy-egy nyomda patronálja. Ezen felül pedig tervezünk egyfajta ösztöndíj-rendszert kialakítani, ami plusz motivációs tényezőt jelenthet a hallgatóknak.
ÖSSZEFOGÁSSAL A KÖZÖS CÉL ELÉRÉSE ÉRDEKÉBEN
A nyomdaipar presztízsét egyénileg nem lehet helyrehozni. A kommunikációban együttműködésre, a partnerek edukációjára, valamint fejlett technológiára van szükség ahhoz, hogy a szegmensünk felvirágozzon – zárja gondolatait Orgován Katalin.
Némethi Botond, Sign&Display magazin