Egy olyan vállalkozás mutatkozott be, amely a digitális nyomtatást használja a bakelitlemezek igény szerinti előállítására. Az elasticStage startup céget számos ismert zenei producer és vezető támogatta. Legutóbb újabb tőkebevonási kör zárult le, melynek során 3,5 millió font folyt be – írja összefoglalójában a Print Week.
A londoni székhelyű vállalkozás célja, hogy eljárásai révén a világ első on-demand vinylgyártójává váljon. Ehhez hatévnyi fejlesztési munkára volt szükségük. Jelenleg a hagyományos vinylgyártás akár 12 hónapos átfutási idővel is járhat – állítja a vállalat. A vinyl reneszánszának köszönhetően az eladások ugrásszerűen megnőttek: a brit hanglemezipar szerint tavaly több mint 5 millió bakelitlemezt vásároltak az Egyesült Királyságban, ami több mint 30 éve a legmagasabb szám.
Az elasticStage azt tervezi, hogy a digitális nyomtatási technológia és a PVC helyett alternatív anyagot használó újfajta préselési mód kombinációjának köszönhetően másnapi átfutási időt kínál, és minden egyes lemez “első generációs felvétel”.
„A vinyl gyártásának forradalmi módját építettük ki, s hamarosan felváltjuk a jelenlegi elavult, hagyományos módszert, amely káros vegyi anyagokat és rengeteg energiát használ, valamint hosszú átfutási időt és szükségtelen raktározást jelent” – nyilatkozta Steve Rhodes, az elasticStage vezérigazgatója és társalapítója.
Hasonlóan ahogyan az on-demand gyártás forradalmasította a könyvnyomtatást és a kiadók ellátási láncát, az elasticStage szerint a zenei tulajdonjoggal rendelkezők a raktározás kockázata nélkül jelentősen növelhetik a katalógusukban elérhető címletek számát, ami segíthet számukra a bevétel növelésében.
„Korszerűsítettük a bakelitgyártási folyamatot, és tökéletesen megfelelünk annak az elképzelésnek, hogy a becslések szerint 2025-re 50 milliónyira emelkedő alkotó számára is biztosítani tudjuk termékünket, így akik eddig nem fértek hozzá a technológiához, azok is találkozhatnak vele” – tette hozzá Steve Rhodes.
Némethi Botond, Sign&Display magazin