Nyomtattak, szereltek, ragasztottak: ilyen volt a Nyomdaker nyílt napja

A Nyomdakernél mindig nagy a sürgés-forgás, de 2024. november 21-én különösen sokan voltak, ekkor ugyanis egy tematikus interaktív nyílt napon látták vendégül a táblás anyagok, ragasztási megoldások és a nyomtatható textil displayek iránt érdeklődő partnereiket.

Az interaktív programot most azzal a céllal szervezték, hogy a szakmai közönség megismerhesse az új műanyag reklámhordozó anyagokat, valamint azokat a ragasztástechnikai megoldásokat, amelyekre a mindennapi feladatok mellett a különleges és kihívást jelentő munkáknál szükség lehet. A korábbi, nyomtatható textilkeretekkel foglalkozó workshopról sokan lemaradtak, mivel ezekre az alkalmakra csak korlátozott létszámban lehet jelentkezni. Ez a november végi alkalom kiváló lehetőség volt arra is, hogy a textilkeretes megoldások iránt érdeklődők számára új, interaktív alkalmat kínáljanak.

RAGASZTÁSI KIHÍVÁSOK ÉS MEGOLDÁSOK

A Nyomdaker bemutatótermében az érdeklődők egy-egy csomópont köré csoprtosultak. Voltak, akik a textilkeretes munkadarabokat szerelték össze, mások pedig a ragasztástechnikai bemutatóra voltak kíváncsiak. A szervezők komolyan felkészültek a résztvevők kérdéseire. A nyomdakeres Janovits Attila mellett 3M és Loctite termékekkel foglalkozó ragasztási tanácsadók is jelen voltak. Rengeteg mintát készítettek és mindhez ajánlottak ragasztási megoldást. A helyszínen bemutatott megoldásokat a résztvevők is kipróbálhatták. A legnagyobb érdeklődés a nehezen ragasztható polipropilén anyagok ragasztása iránt volt, de a résztvevők ragaszthattak kemény-és habosított PVC lemezeket, akril (plexi) táblát, alumínum szendvicspaneleket és PET anyagokat is. Persze a bemutatón inkább a gyorsan kötő megoldásoké volt a főszerep, de a hosszabb időtartamú kötésekre is mutattak módszereket és anyagokat. A leglátványosabb talán az akrilok víztiszta UV-LED-es ragasztása volt.

ÚJ TÁBLÁS ANYAGOK

A Nyomdaker folyamatosan keresi az innovatív anyagokat. Így van ez a műanyag táblák és reklámhordozók területén is. A polipropilén anyagok nem csupán a kihívást jelentő ragasztás miatt voltak fontosak. A rendezvényen az „árverseny-győztes” üregkamrás fehér PP táblák mellett találkozhattunk egy új, környezetbarátabb légkamrás polipropilén táblával, a Daker Multi Green-nel, amely 100%-ban újrahasznosított műanyagból készült. Ezek a könnyű, mégis erős táblás anyagok mind kiválóan nyomtathatók UV-LED nyomtatóval.
Az alumínium szendvicslemezek választékát az utóbbi időben új termékekkel bővítették, így már elérhetők 0,05 mm-es páncélzatú, 3 mm-es, és rendkívül vékony, csupán 1 mm vastagságú szendvicspanelek is.

ILYEN EGYSZERŰ– TEXTILKERET SZERELÉS KÖZÖSEN

A feszített textiles keret – megoldásokkal dolgozni ma már nem jelent komoly beruházást, gyakorlatilag bárki belevághat, akinek van oldószeres vagy UV-LED nyomtatója. Az interaktív workshop résztvevőinek nem csak egyszerűen bemutatták a feszített textiles megoldásaikat, hanem mindenkinek lehetősége nyílt kérdezni, beszélgetni a kivitelezés kérdéseiről és közösen szereltek is. A bekészített mintadarabokkal egyszerűen és érthetően lemodellezték a textiles displayek készítésének teljes folyamatát: a nyomtatható textileket, a nyomtatást, a varrásmentes, ragasztásos kéderezési eljárást és a keretprofilokkal és fényforrásokkal való munkákat.

TÁRSASÁGI ESEMÉNY

A büfé-ebéd után a program kötetlenné, informálissá vált, elindultak a Mimaki nyomtatók és a látogatók a Nyomdaker technikusaihoz fordultak, akik mindent megmutattak és elmagyaráztak mind a szoftveres, mind a nyomtatási munkafolyamatokról. A résztvevők számára ez az esemény nem csupán a szakmai ismeretekről szólt, hiszen kiváló alkalmat teremtett az ismerkedésre és a „szakmázásra” is. Ahogyan a Nyomdaker munkatársaitól megtudtuk, hamarosan újra szerveznek tematikus, interaktív programot. Nem fogjuk kihagyni!

Kerényi Kata, Sign&Display magazin