A fenntartható csomagolás létfontosságú szerepet játszik a termékek tartósságának megőrzésében és a környezetre gyakorolt káros hatások csökkentésében. Alkalmazása szinte minden iparágban megtalálható, de főleg az élelmiszeriparban, a nagy- és kiskereskedelemben örvend nagy népszerűségnek – például: FMCG, egészségügy. Az új csomagolási koncepció lehetőséget kínál a vállalkozóknak arra, hogy felfedezzék a terület kihasználatlan dimenzióit. A fenntartható csomagolás számos új ajtót nyit ki a beszállítók és gyártók számára. Ebben a cikkben a legfontosabb trendeket vizsgáltuk a Packaging Labelling írása alapján.
ÚJRAHASZNOSÍTÁS
Évek óta a fenntartható csomagolás áll a középpontban. A hangsúly a 100 százalékban újrahasznosítható csomagolóanyagok felhasználásán lesz a jövőben. Egyszerű módszer a korábban használt anyagok élettartamának meghosszabbítására, ha olyan terméket választunk, melynek csomagolása újrahasznosított. Erre a leggyakoribb példa a kartonpapír, ami használt papírból készül, és könnyen vágható, illetve formázható. Ezért is ideális az ilyen szállítódobozok használata.
MINIMALIZMUS
A csomagolástervezés legfrissebb trendje a minimalizmus, ami továbbra is népszerű lesz. Letisztult megjelenés, egyszerűség jellemzi, ami esztétikailag kellemes hatást gyakorol. A fenntartható csomagolás magába foglalja ezt az irányzatot, mivel környezetbarát és biológiailag lebomló anyagokat tartalmaz. A minimalizmus a csomagolóanyagok és a formatervezés csökkentését jelenti. Ezen szemléletmód teszi lehetővé, hogy a fogyasztókat ösztönözzék az újrahasznosításra és újrafelhasználásra. A minimalista csomagolás már bebizonyította, hogy óriási hatással van a fogyasztók vásárlási döntéseire.
A papír elterjedt anyag a csomagolóipari piacon. Nemcsak olcsó, hanem fenntartható is. Ezenkívül kevés vagy semmilyen kárt nem okoz a környezetben, valamint többszörösen újrahasznosítható, előállítása káros vegyszerektől mentesen történik.
ÚJRAHASZNOSÍTOTT CSOMAGOLÓANYAGOK
Az újrahasznosított anyagok használata csökkenti bolygónk hulladékmennyiségét, szerencsére a fogyasztók nyitottak e tekintetben. Az ismételten felhasznált csomagolás gyártása környezetbarát és olcsó. Az újrahasznosítás csökkenti, az esetek többségében megszünteti az extra energia- és földgázfogyasztás szükségességét az ellátási láncon belül.
INTELLIGENS CSOMAGOLÁS
A technológia fejlődése új dimenziókat nyitott, így a csomagolóiparban is megfigyelhetők a változások. Az intelligens csomagolás csökkenti a pazarlást – legfőképpen az élelmiszeripar esetén. A borítás tájékoztatja a fogyasztót arról, hogy az adott étel friss-e, vagy mikor nem alkalmas már fogyasztásra. Az intelligens csomagolás információkat hordoz, valamint lopás elleni védelemként is szolgálhat, vagy követhetővé válik általa a termék. Ez a technológia a vállalatok számára teljesen új lehetőséget kínál arra, hogy kapcsolatot tartson a fogyasztókkal.
BIOMŰANYAG
Sok vállalat a műanyagról a bioműanyagra helyezi át a hangsúlyt. Ez azt jelenti, hogy nem kell a fosszilis tüzelőanyagoktól függeniük, amelyek kinyerésére és feldolgozására rengeteg energiára van szükségük. A bioműanyagok kedvezőbbek a környezet számára, mivel növényi anyagokból készülnek, így csökkentik az üvegházhatást. Néhány híres márka, mint például a Coca-Cola és a Heinz bio-PET palackokat használ. A friss termékeket, például a gyümölcsöket és zöldségeket ideális fóliákban vagy tálcákon tárolni, mert ezáltal hosszabb ideig elállnak. Az édességeket – csokoládét, kekszet, száraz élelmiszereket – bioműanyagokba csomagolva érdemes a polcra helyezni.
VISSZAVÁLTHATÓ CSOMAGOLÁS
A visszaváltható csomagolás számos előnnyel kecsegtet, hiszen a hulladék csökkentésével jár, ami nemcsak a fogyasztók számára vonzó, hanem a bolygót is óvja. Az ezen a koncepción alapuló csomagolás többségében újrahasznosítható anyagokból készül, így fenntartható és környezetbarát. Ez egy költséghatékony, illetve zöld megoldás azoknak, akik széles áruválasztékkal rendelkeznek, de korlátozott számú forgalmazási ponttal.
A MŰANYAGTÓL EGÉSZEN A PAPÍRIG
A fenntarthatósági aggályok világszerte terjednek, a műanyagok felhasználását az elmúlt években egyre inkább háttérbe szorítják. A papír gyakran sokkal környezetbarátabb alternatívát nyújt, ezért érdemes összehasonlítani e két anyagot.
A papír a műanyagokhoz képest környezetbarátabb és sokoldalúbb. Régóta használják őket számos területen, beleértve a szárított élelmiszereket, édességeket és állateledelt. A műanyag alternatívák miatt viszont egyre inkább csökkent a papír iránti kereslet, viszont ez a tendencia újra megfordulni látszik. A papír tehát könnyebben lebomló, mint a műanyag, és egyszerűbb az újrahasznosítása. De papíralapú csomagolás esetében probléma, ha műanyaggal, alumíniummal vagy gyantával vonják be, hiszen így már nem újrahasznosítható. Legyen szó papírról vagy műanyagról, a fő kérdés az alkalmazási terület. A legfontosabb, hogy az egyszer használatos csomagolások mennyiségét csökkentsük.
Némethi Botond, Print&Packtech